Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Tovar v akcii

naša cena 21,00 €
sklad áno
naša cena 225,00 €
nedostupné

Najpredávanejší

naša cena 159,90 €
nedostupné
naša cena 0,40 €
sklad áno

Plynovky a sebaobrana

Aneb "coverov skeptický poradca na tému možnosti obrany plynovkou", verzia 1.1 (updatovana)

Než sa vôbec pustím do rozoberania čohokoľvek, musím konštatovať, že v otázke plynoviek a sebaobrany proti sebe stoja najmä dve úzko profilované skupiny. Jednou z nich je trochu fanatická podmnožina vlastníkov "ostrých" strelných zbraní, ktorí na "plynovkárov" zazerajú s neskrývaným dešpektom a vymýšľajú zaujímavé scenáre, ako na svoju úbohosť prve menovaní doplatia životom. Druhou, nemenej radikálnou skupinou, sú ortodoxní plynovkári, ktorí svoju vieru obhajujú snáď až do mierne absurdnej roviny a išli by s plynovkou aj proti tanku.
Nuž a potom som tu ja, ktorý sa skepticky šklebím niekde obďaleč a ako je mojím dobrým zvykom, nesúhlasím s ani jednou zo strán. Extrémisti sa totiž vo vyhranenosti, dané svojím trochu obmedzeným uhlom pohľadu, spravidla mýlia.

Ortodoxní plynovkári totiž účinky plynoviek preceňujú a spoliehajú sa na ne až nezdravo, zatiaľ čo fanatická podmnožina držiteľov ZP nie je schopná uznať plynovkám ani pozitíva a k tomu vymýšľa zhola absurdné scenáre (čo popíšem ďalej). Pravda pritom - ako to už býva - leží niekde uprostred .

Aby ste mohli reálne uvažovať o sebaobrane - či skôr sebaochrane - plynovkou, musíte zvážiť tri faktory:

1. účinnosť plynovky, a to ako psychologickú, tak prípadne fyziologickú v prípade PV/SK/CN nábojov, a konečne
2. taktiku použitia, čiže ako sa s plynovkou správať a v akej situácii pripadá do úvahy jej použitie,
3. reakciu okolia, a to nielen útočníka *, ale aj prípadných držiteľov ostrej zbrane, vyskytujúcich sa v okolí - či už sa jedná o príslušníkov policajných a ozbrojených síl, majiteľa zvierat či "civilných " držiteľov ZP.

Rozoberieme si teda tieto aspekty jeden za druhým.

Účinnosť plynovky v obrannej situácii
Najdôležitejšia je síce taktika, ale tá vyplýva i z prostriedkov - takže musím najprv realisticky vykresliť možnosti, klady i zápory plynoviek a streliva do nich.
Plynovka je de facto slzák, ktorý je oproti spreji kapotovaný do vzhľadu palnej zbrane a robí hlasné "bum". Čo do množstva účinnej látky sú oba produkty viacmenej porovnateľné - však ich aj regulujú zákony, robené tak, aby účinné látky neboli "zdraviu nebezpečné". Dá sa povedať, že plynovka kombinuje to lepšie z vlastností koreninových sprejov klasických a "tekutej strely": strieľa oblakom ako klasický "slzák", ale na vzdialenosť do 3 metrov
(v "ideálnych podmienkach" do 5m), koncentrovanejšie a s rýchlejším výmetom - ako "tekutá strela"; na druhú stranu "tekutá strela" dosahuje vyššiu miestnu koncentráciu, ak sa raz trafíte (zaujímavé porovnanie sprejov a plynoviek spísal pán R. Enžl).
Oproti slzáku je ale inherentnou vlastnosťou plynoviek práve onen vzhľad skutočnej palnej zbrane - vďaka čomu má plynovka ako fyziologický efekt účinnej látky (ten majú aj spreje), tak - potenciálne - psychologický efekt vytiahnutia palnej zbrane. Čo je jej najsilnejšou stránkou - a zároveň najväčšou slabinou .

Fyziologický efekt plynovky: účinná látka
Účinná látka je pre plynovky aj spreje spravidla zhodná. Používajú sa tzv. lachrymanty (slzotvorné látky, pôsobiace na nervy rohovky a sliznice očí a dýchacích ciest), a to buď technické korenie - Nonivamid, značka PV a červené krytky nábojov, ??alebo "slzák", predstavovaný buď chloracetofenonem (CN) alebo o-chlorbenzylidenmalononitrilem (CS). U nás sú k dostatiu náboje s 80mg CS či 45mg PV .
Fyziologický účinok má však dva limity. Jednak sú tu zákonné obmedzenia, gramáž účinnej látky (max. 80mg CS a 50mg PV), tak ICt50 (koncentrácia dráždivej látky, ktorá spôsobí, že 50 % zasiahnutých nechránených osôb po jednej minúte pôsobenia dráždivé látky nie je schopné pokračovať v útoku) a to tak  že ICt50 nesmie byť vyššia, než 100 mg.min.m -3 a zároveň nesmie náboj uvoľniť viac dráždivej látky, ako štvornásobok ICt50); a potom je tu fakt, že niektorí ľudia majú na lachrymanty väčšiu toleranciu.
Na jednu stranu sú tu teda svedectvo o tom , ako na sebe mladíci testovali slzák a figurant bol potom 20 minút oslepený a takmer v bezvedomí či osobnú skúsenosť známeho, ktorý plynovkou na pol hodinu zložil ožratého, ktorý sa mu snažil vlámať na pozemok a potom ho napadnúť; na stranu druhú existuje video, kde útočníka - figuranta zastaví až piaty a šiesta náboj s 120mg Nonivamid (sic!) - a dokonca mám z okruhu známych svedectvo o tom, ako jeden človek reagoval na PV odpálenom v uzavretom priestore nie "paralýzou" , ale naopak amok a zmlátenim neopatrného plynovkára.
To všetko potvrdzuje analýza americkej armády ohľadom dráždivých látok, podľa ktorej sa hoci normálne výrazné zastavovacie účinky CS, CN a PV dajú "potlačiť množstvom spôsobov - od liekov a alkoholu, cez ignorovanie skrz disciplínu až po prekonanie účinkov skrz zlosť a agresiu".
Ja sám som pravdepodobne na lachrymanty odolnejší, takže som si na vlastnej koži vyskúšal, že zamorenie uzavretého priestoru 25mg Wadie PV so mnou neurobí nič okrem ľahkého kýchanie, zatiaľ čo oveľa menšia koncentrácia toho istého dovedie inej osobe spôsobiť záchvat ťažkého kašľa; rovnako tak som na sebe testoval slzáky a za seba prehlasujem, že ak sa PV nedostane do očí, nemá to sebamenšiu šancu zastaviť odhodlaného útočníka. Podrobnejšie sa moje extempore s korením dajú nájsť na gunfóre; na každý pád beriem na základe svojich skúseností ako platné tieto tvrdenia:

  • 25mg PV účinnej zložky je v reálnej sebaobrannej situácii dokonale k ničomu a 45mg nie je nič moc; na Slovensku to s 120mg PV majú lepšiu
  • trvá zhruba do dvoch sekúnd , než sa na zasiahnutom začnú prejavovať následky, je nutné počítať s tým, čo urobí počas tejto doby
  • existuje približne 50 % šanca, že zasiahnutý nebude nijako reagovať a bude pokračovať v útoku, navyše so zvýšenou agresivitou


Psychologický účinok plynovky
... Je taká sporná vec .
V USA je aj štatistikami FBI dobre zdokumentované, že v 92% prípadov stačilo k obrane vytiahnutie zbrane, popr. varovný výstrel k odstrašeniu útočníka - čo vie plynovka rovnako dobre, ako "ostrá" zbraň. Rovnako tak v štúdii násilných zločincov, ktorú vykonávali profesori sociológie James D. Wright a Peter H. Rossi z University of Massachusetts, vyplynulo , že zločinci veľmi neradi útočia na ozbrojených ľudí. 56 % zločincov uviedlo, že s obeťou, ktorá je ozbrojená, by si radšej nič nezačínali atď.

Niekedy to tak môže fungovať aj pre plynovky - amatérsky kriminálnik, ktorý ešte vo svojom útoku, resp. jeho príprave nezašiel veľmi ďaleko, sa môže plynovky zľaknúť a radšej utiecť s tým, že si nájde ľahšiu obeť. Taká je skúsenosť môjho známeho, ktorý bol u Smíchovského nádraží prepadnutý trojčlennou tlupou spoluobčanov; vytiahol plynovku, cvakol záverom - a tlupa si útok veľmi rýchlo rozmyslela a vypratala pole. Známy mal šťastie.

Problém je v tom , že ako píše bývalý pouličný násilník a terajší inštruktor Marc MacYoung vo svojom pojednávaní o obrane strelnou zbraňou z pohľadu skúseného (ex) zločinca, skutoční "zlí chlapci" a ostrieľaní kriminálnici z vašej reči tela okamžite spoznajú, že blufujete - a rovno sa naštvú a zaútočia. A v tom prípade skončíte mŕtvi alebo zmrzačený.

Kedy sa teda dá na psychologický efekt spoliehať? Nikdy.
Ale môžete v neho dúfať v prípade, že čelíte neskúseným kriminálnikom - učňom, niektorým spoluobčanom, "normálnym ľuďom" ktorých príležitosť zviedla k niečomu škaredému alebo k zastrašeniu exhibicionistov apod.
Problém je v tom, že blufovanie a mávanie plynovkou zaberá len na ľudí, ktorí buď nie sú skutočnými zločincami alebo ktorí nie sú dostatočne odhodlaní k napadnutiu a skôr tak oťukávajú potenciálnu obeť a sú v niektorej z fáz prípravy na útok, ale ešte sú ochotní to prerušiť, stiahnuť sa a nájsť si inú obeť. A to znamená, že sa vznáša veľká otázka nad tým, či je skutočne na mieste použiť niečo o vzhľade skutočnej zbrane, alebo či je to - na rozdiel od použitia klasického slzáku - úplne neprimerané a nedostane vás do ťažkostí .

A v tom spočíva celá tá kontroverznosť plynoviek. Psychologický efekt vzhľadu skutočnej zbrane umožňuje blufovať a v presne vymedzených situáciách má taký bluf nádej na úspech - ale zároveň spôsobuje, že ju nesmiete vytiahnuť vtedy, kedy už by ste mohli dávno držať slzák alebo ním striekať okolo seba. A navyše vás môže dostať do problémov, ak pod ťarchou emócií zle vyhodnotíte situáciu a vytiahnete plynovku, keď by ste nemali .

Znamená to teda, že sú plynovky k ničomu? Nie. Proti psom sa jedná o najlepšiu alternatívu, ak so sebou nevláčite pollitrový sprej proti medveďom, a môže byť efektívnym obranným nástrojom - pokiaľ je použitý správne. To jest, predovšetkým ak viete , kedy ju môžete a naopak nesmiete použiť - teda ak máte správnu plynovkovú taktiku.

Ďalší diel bude pojednávať o "Plynovkovej taktike", kde a ako požiť plynovku.

Poznámky pod čiarou:
* Na účely tejto stránky počítame s tým, že sa majiteľ plynovky bráni nevyprovokovanej agresii; ak chce niekto s plynovkou agresiu páchať, zaslúži už preventívne ranu päsťou za také blbosti a potom ďalšiu za poškodzovanie obrazu slušných držiteľov strelných zbraní.

Text uverejnený s láskavým dovolením autora cover72.net, originálny článok si môžete prečítať na cover72.net


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV