Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Tovar v akcii

naša cena 119,50 €
sklad áno
naša cena 444,00 €
nedostupné

Najpredávanejší


Taktika použitia plynovky

"Neporaziteľný bojovník je ten , ktorý sa nikdy nedostane do bitky." - Marc MacYoung, bývalý náčelník gangu a následne inštruktor sebaobrany.

Taktika znamená podľa Merriam - Webster `s"zručnosť využitia dostupných prostriedkov na dosiahnutie zamýšľaného cieľa".
Vaším cieľom je jednoznačne vyviazať sa z ohrozenia bez strát na majetku, zdraví či živote ** - a to sa týka vás a/alebo majetku osôb, za ktoré zodpovedáte či na ktorých vám záleží.
Vaše prostriedky ale nie sú obmedzené len na plynovku. Tú použiť môžete, ale nemusíte a v rade situácií by ste ani nemali. Majte vždy na pamäti, že najúčinnejšou zbraňou sú vaše nohy, všímavosť k okoliu a predvídavosť - pretože:
"Je dosť ťažké vás olúpiť, postreliť, zmlátiť, znásilniť alebo zabiť, keď tam nie ste" - Marc MacYoung
Ak bežný pouličný Grázlik nemá eminentný záujem prepadnúť práve vás osobne, aj plynovka ho so slušnou pravdepodobnosťou odstraší, pretože zločinec má vždy na výber aj desať ďalších, úplne neozbrojených ľudí - a prečo riskovať, že vaša zbraň je ostrá, keď ten ďalší v rade nemá na svoju obranu pravdepodobne absolútne nič.
Problém je v tom, že onen eminentný záujem zaútočiť na vašu osobu sa dá aj vytvoriť, a to hocikedy neúmyselne - napríklad tým, že nedáte agresorovi šancu vycúvať bez straty sebavedomia, takže ho nútite do útoku už preto, aby si ho (a prípadne postavenie v rámci skupiny) udržal.
Alebo tým, že je útočník (ožratý) mogor s vypnutým pudom sebazáchovy, ktorý akýkoľvek váš pokus o obranu berie ako útok na svoju integritu a vytiahnutím plynovky ho akurát ešte viac motivujete k útoku.
Alebo - a to je najhorší možný scenár - tým, že neopatrným a príliš agresívnym vyhrocovaním s plynovkou navodíte dojem, že chcete pôvodného agresora zabiť a ten prejde do fanatického útoku všetkými prostriedkami v snahe si zachrániť život pred "pištoľou".
A nezanedbateľné je aj riziko, že ste natrafili na prešibaného kriminálnika, ktorý vám bez ohľadu na plynovkový bluf alebo korenie bez váhania vrazí nôž pod rebrá.

Plynovka je teda len krajné riešenie, ktoré môžete použiť ako jeden z prostriedkov na dosiahnutie cieľa vyviazania sa bez poškodenia vtedy, keď všetky vhodnejšie prostriedky zlyhajú. Majte na pamäti, že:
"V obrane v skutočnosti nemôžete vyhrať: aj keď zvíťazíte, dostane sa vám akurát zachovanie predchádzajúceho stavu. Oproti tomu keď prehráte, stratíte všetko."
Preto je múdre sa i s plynovkou pri páse držať nasledujúcich zásad:

  1. Nespoliehať sa na plynovku (alebo koniec koncov ani na inú zbraň) ako na magický talizman, ktorý vás ochráni - to jest, ak vidíte v podchode divných týpkov a normálne by ste sa im vyhli, len hlupák eskaluje situáciu s myšlienkou "mám zbraň, tak si to môžem dovoliť" a ide tam. Čo do proaktívnej časti správanie teda odporúčam konať vždy tak, ako by ste zbraň nemali. Tým zabránite tomu, aby vás falošná sebaistota priviedla do problémov.
  2. Vyhýbať sa rizikovým miestam a stretnutiam. Viem, že sa opakujem, ale najlepšia obrana je nebyť tam, kde je nebezpečenstvo, ak nemusíte. Pokiaľ to ide, miesto mávanie plynovkou je najlepšou voľbou utekať, čo to dá. Je to najbezpečnejšie a nemá to legislatívne dôsledky. A vlastne to súvisí s prvým bodom. Aj s citátmi. Aj ostrieľaný pouličný gangster odporúča obrátiť sa a odísť v prípade podozrenia, než aby ste napochodovali do pasce a museli bojovať. Pretože bojom nič nezískate, len riskujete - zdravotné následky alebo ťahanice po súdoch.
  3. Akúkoľvek zbraň človek nemusí vyťahovať, ak sa to nehodí; pre plynovku to platí dvojnásobne. Je prioritou sa snažiť riešiť situáciu inak, diplomaticky, to jest deeskalacio ; tým , že vytiahnete plynovku totiž situáciu eskalujete smerom k väčšiemu násiliu a emocionálne vytočená protistrana môže eskalovať ďalej - až tam, kde sa vám to naozaj nebude páčiť. Vytiahnutie plynovky (rovnako ako inej zbrane) je niečo, čo by ste mali robiť krajne neradi s vedomím, že je to menšie zlo. Teda - keď nemôžete odísť, hoci s pocitom straty cti - a zároveň nie je pravdepodobné, že vás jej použitie zahubí. Mimo to sú tu ešte legislatívne obmedzenie použitia plynovky v podobe zákonu o Nutnej Obrane (budúci článok o reakciách okolia).
  4. Počítať s neúčinnosťou. Podrobnejšie to rozoberiem ďalej, ale pravidlo je, že ak je agresorom niekto schopný a ochotný vás zabiť alebo zmrzačiť, vždy si musíte spočítať, aký by bol následok v reálnom prípade, že nezaberie odstrašenie ani korenie. Pretože ak vodca trojčlenného pouličného gangu nezareaguje odchodom, ako dúfate, ale povie "na to nemáš gule", vyzve váš bluff a vám neostane než stlačiť spúšť, čoskoro zistíte, či korenie práve na tohto zaberá alebo nie - po zlom. A keď vám po rebrách dupú traja rozzúrení mladiství, nie je to práve ten správny okamih k rozhodnutiu, že ste si to rozmysleli a tá peňaženka vám za to nestojí. Detto ak proti vám stojí chlap s nožom - stavíte svoj život na to, že ho treba odstraší vzhľad alebo trošku spomalí korenie a on vás neubodá? To by bolo číre bláznovstvo.
  5. Počítať s každou situáciou a nemachrovať. Aj pokiaľ vytiahnutie plynovky zaberie ako odstrašenie, nemusí to trvať dlhšie, ako pár chvíľ. Jediné rozumné je využiť takúto situáciu ku vyprataní nebezpečnej pozície: zmiznúť a umožniť nepriateľovi taktiež zmiznúť s úctou (aby nebol provokovaný k pokračovaniu útoku)
  6. Nehnať agresora do kúta - ak z vášho správania s plynovky agresor usúdi, že ho chcete zabiť, vrhne svoje sily do posledného zúfalého útoku "hop alebo trop". Musíte sa správať tak, aby mu bolo jasné, že najlepším variantom je pre neho prerušenie útoku: napríklad sa vyjadriť, že nemáte záujem o boj alebo streľbu, ale budete sa brániť; zakričať "stoj" a pospiatky a so zbraňou v ruke cúvať od agresora; nesnažiť sa o občianske zadržanie atď.
  7. Ak odstrašenie nezaberie, nečakať a utekať. Streľbu viesť iba tak, aby pomohla k úteku – tj. v prvom rade zdrhať a až v druhom rade strieľať tak, aby bol agresor snáď trochu spomalený v prenasledovaní.


Možno sa vám z predchádzajúceho odseku zdá, že som skutočne otravný s ústupom a možno až zbabelý. Nie, len počítam.
Riziko nejakej negatívnej udalosti sa dá vždy vyjadriť ako súčin pravdepodobnosti, že k udalosti dôjde, a závažnosti jeho vplyvu.
Rovnako tak výhodnosť nejakého činu sa dá vyjadriť pomerom zisku z neho ku očakávaným nákladom.
Tak teda: riziko, že plynovka na útočníka nezapôsobí psychologicky a pravdepodobnosť, že na neho nezaberie korenie sú zhruba rovnaké - okolo 50 %, plus mínus autobus (riziko, že nezaberie váš bluff je o niečo vyššia). Oproti tomu pravdepodobnosť, že na neho nezaberie ani jedno je o niečo menšia, povedzme 0,2. To je ako hrať ruskú ruletu. Odvážili by ste sa? No, to asi záleží na tom, či by v tom revolvera bola skutočná strela, alebo len zástavka "prehral  si", že ? A presne o tom je bod 4) - o hodnotení, ako závažný dopad by malo, kedy by ste v šanci 1:5 prehrali a útočník vás šiel zabiť.

Obdobne bod 7) sa úzko dotýka citátu o nemožnosti vyhrať v obrane: keď plynovka nezabrala psychologicky, nemôžete nič získať, a máte menej ako polovičnú šancu, že vám bude užitočná aspoň korením. Ďalším omeškaním na mieste nič nezískate, a situácia sa zmenila tak veľmi vo váš neprospech, že už naopak nie je výhodné nestrieľať. Takže strieľate s nádejou, že vám korenie uľahčia útek, utekáte, aj keby ste mali "cez útočníkov prešplhať" (ak nie je voľná iná cesta. Ak voľná je, utekáte a sypete korenie za seba).

Ešte k taktike blufovania vzhľadom, teda k psychologickému efektu. Nedá sa na neho spoliehať, je len "krokom 1", pričom ak krok 1 zlyhal, okamžite musíte prepnúť do "kroku 2", sypať z hlavne korenie ako stačíte stláčať spúšť a utekať o život. A v tom je háčik s rýchlosťou reakcií: psychologický efekt je ešte ošemetnější, než efekt čierneho korenia, takže ak máte na výber len jedno, radšej korenie a útek. To znamená, že musíte mať dosť času na vyhodnotenie, že bluff nezabral a musíte strieľať. V tom je ten problém psychologického efektu: vždy musíte počítať s tým, že nezaberie - a byť pripravení to dostatočne rýchlo vyhodnotiť a reagovať streľbou a útekom. Ak ste sa teda napríklad rozhodli reagovať plynovkou na útok zo vzdialenosti dvoch metrov, ono "dostatočne rýchlo" znamená, že ak agresor nepreruší útok kým zbraň vyťahujete a odisťujete, plynulo prechádzate do streľby - v takejto situácii nie je žiadny priestor pre čakanie, či sa zľakne .


Poznámky pod čiarou:
** Ak je vaším cieľom machrovať, prísť k zisku majetku či sebavedomie na úkor niekoho iného alebo robiť kraviny, láskavo odovzdajte plynovku na najbližšej služobne Polície a zájdite si za psychológom.

Text uverejnený s láskavým dovolením autora cover72.net, originálny článok si môžete prečítať na cover72.net


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV