Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.


Reakcie okolia na použitie plynovky

Typická reakcia "fanatika do ostrých" sa nesie v štýle "tiež je to dobré na to aby potom niekto vytiahol ostrú a si v prúsere". To je z princípu trochu absurdné: keď nejaký zločinec prepadáva svoju obeť, prirodzene použije najvýhražnejšiu zbraň, ktorú má, ak má teda pištoľ, vytiahne ju rovno a v tom prípade mu dáte peňaženku a hodinky a budete sa pozerať bokom, aby sa nerozhodol odstrániť svedka. Keď teda lúpežník útočí bez pištole, je naopak vysoko nepravdepodobné, že by ju ťahal po tom, čo by ste vy vytiahli plynovku (čo neplatí pre nôž, ktorý býva až do posledného okamihu skrytý). Jednak by bolo prirodzené ju použiť od začiatku - a po druhé je absurdné riskovať, že sa jedná o ostrú zbraň a "kovboj" skončí mŕtvy, keď sa môže stiahnuť a prepadnúť toho za vami, ktorý pravdepodobne nemá nič tak nebezpečné. Samozrejme platia taktické výhrady z predchádzajúcej kapitoly.

Úplne iná situácia je, keď sa bránite zdivočenému psovi. Proti psom je síce plynovka zďaleka najvhodnejšia čo do efektivity (rozptylom a účinkom nielen na oči , ale aj na sluch), ale rad majiteľov vníma svoje navoľno vypustená zvieratá ako členov rodiny a - prinajmenšom podľa slovných proklamácií - sú ochotní svojho miláčika brániť so zbraňou v ruke. Tam skutočne môže hroziť, že ak vy vytiahnete plynovku s úmyslom brániť sa psovi, majiteľ bude eskalovať situáciu a vytiahne ostrú zbraň na jeho obranu (a v tom prípade plynovku odhodíte). Podobne ak na ulici s ľuďmi vytiahnete plynovku s cieľom postreľovať agresívneho psa, niekto môže preventívne ťahať ostrú. Aj v týchto prípadoch je však nepravdepodobné, že by po vás hneď strieľal - už s ohľadom na legislatívne podmienky Nutnej obrany, či skôr Krajnej núdze (pes je podľa zákona vec).

Z toho istého dôvodu, popísaného v poslednej vete, je extrémne nepravdepodobný scenár, že keď sa budete brániť plynovkou, vytiahne zbraň nejaký okoloidúci držiteľ ZP a "odpráskne vás", ako niektorí "fanatici do ostrých" vyhrážajú. Takéto správanie by bolo celkom iste príkro protiprávne. Maximálne môžu s vytiahnutou zbraňou držať v šachu vás aj pôvodného agresora, čo je však v poriadku, pokiaľ sa situácia vysvetlí.

V rámci tejto série článkov rozoberáme obranu s plynovkou. Niektorí držitelia plynoviek trochu mdlého rozumu sú ale schopní ich na verejnosti nosiť viditeľne, strieľať z nich a dokonca som začul o prípade, kedy z plynovky nejaký blázon strieľal do davu ľudí.
Plynovkár je zo zákona povinný nosiť svoju zbraň na verejnosti skryto, plne triezvy a nesmie s ňou nikoho ohroziť. Strieľať môže len tam, kde nie je "ohrozený život alebo zdravie osoby alebo spôsobená škoda na majetku" - a samozrejme nie na verejnosti (do úvahy pripadá strelnice, vlastnú pivnicu či opustené polia).
Jedinou situáciou, keď toto neplatí a plynovku môžete vytiahnuť na verejnosti, je Nutná Obrana podľa trestného zákona. Pokiaľ sa ale plynovkou práve primerane nebránite "prebiehajúcemu alebo bezprostredne hroziacemu útoku", je vytiahnutie plynovky na verejnosti a tým skôr streľba medzi ľuďmi priestupok proti skrytému noseniu. V dave by sa dalo prišiť až "všeobecné ohrozenie" s trestom odňatia slobody. Navyše vás v takomto prípade niekto skutočne môže zostreliť. Keď by niekto začal strieľať plynovkou v smere iných ľudí, ktokoľvek tam bude mať ostrú zbraň ju v snahe sa brániť šialenému strelcovi môže vytiahnuť a takto hlúpeho plynovkára odstreliť v Nutnej obrane.
Proste - nerobte to. Sloboda je priamo úmerná zodpovednosti a plynovka sa - okrem prípadov obrany - jednoducho na verejnosti neukazuje a nestrieľa sa z nej - ak nechcete mať problémy s políciou či horšie, prísť o život .

Rovnako tak je "o hubu", resp. o život, aj neuvážené správanie po streľbe bez účasti verejnosti. Predstavte si, že ako majiteľ ostrej zbrane či policajt idete po parku a budete počuť výstrely, načo sa proti vám vyrúti človek, mávajúci pištoľou. Je dosť možné, že keď mu namieri zhruba na vás, vyhodnotíme to ako ohrozenie života a budete sa brániť vlastnou zbraňou. Späť do kože plynovkára - čo z toho plynie?
Ani pri hraní si s plynovkou, ani po sebaobrane či v jej rámci nemanipulujete so zbraňou tak, aby mohli nie - agresori získať pocit ohrozenia - ba čo viac, pokiaľ možno ju noste skryto, ako koniec koncov prikazuje zákon.

Bezpečné zaobchádzanie

Plynovky sú strelné zbrane a tak s nimi aj zaobchádzame. V USA, ktoré majú so zbraňami držanými civilistami zrejme najviac skúseností na svete, boli sformulované štyri veľmi jednoduché pravidlá bezpečného zaobchádzania so zbraňou. Ak sa ich budete dôsledne držať, zabránite nehodám. Ak ich budete porušovať alebo ignorovať, každý zodpovedný majiteľ palnej zbrane vás bude považovať za nezodpovedné hlupáka (ktorými budete), pretože sa naučíte zlé návyky, nikdy nezískate ZP (čo je v takomto prípade dobre) a je tu značná pravdepodobnosť, že vám zbraň spustí neúmyselne a vy sa budete veľmi diviť.

Tie pravidlá sú formulované tak, aby aj pri porušení jedného ešte stále nemohlo dôjsť k ohrozeniu osôb. Na plynovky to platí práve tak a bezpečná manipulácia so zbraňou sa na nich dá výborne nacvičovať. Znenie pravidiel:

  1. Každá zbraň je vždy nabitá. To preto, že všetky nehody sa stali so zbraňami, ktoré ich držitelia považovali za nenabité - inak by s nimi nezaobchádzali tak, že došlo k nehode. Takže - dokiaľ nemá odmontovaná hlaveň, správame sa k tej zbrani ako by bola nabitá, aj keď sme si 100 % istí, že nabitá nie je.
  2. Pretože je zbraň vždy nabitá, nemierime na ľudí ani na nič, čo nechceme zničiť. Hlaveň teda mieri vždy tak, že keby vyšiel výstrel, nemuseli by sme to ľutovať po zostatok života. To tiež znamená, že sa nikdy nepozeráme do hlavne a nerobíme nevkusné žarty.
  3. Prst držíme mimo spúšť až do okamihu, kedy chceme strieľať. Profesionáli ho pokladajú na bok závere nad spúšťou. Logika je naporúdzi, ak je zbraň nabitá, rozhodne nechcem omylom stlačiť spúšť (napríklad pri zľaknutí , kedy sa prsty preukázateľne reflexívne zovrú).
  4. Sme si vždy vedomí toho, čo leží za cieľom streľby. Hoci toto pravidlo pochádza z "ostrých" zbraní a bráni tomu, aby ste na strelnici okrem terče neprestrelil ešte kocúra správcu strelnice alebo za ničomníkom neprevŕtali guľkami ešte tri mamičky s kočiarikmi, pre plynovky platí tiež. Určite si chcete skontrolovať, že keď na poli strieľate pre radosť, o pol kilometra ďalej v smere vešajú streľby nesedí na posede poľovník s nabitou guľovnicou, ktorý tak získal oprávnený dojem, že po ňom pálite z pištole a bude opätovať paľbu.


Záverom

Plynovky sú okrem výborného predmetu zberateľského vyžitie aj funkčné sebaobranné nástroj. Ak s nimi budete zaobchádzať zodpovedne, vyhrážky zo strany "fanatikov do ostrých" ohľadom odstrelu plynovkárov sú trochu scestné. Rovnako tak je ale zcestná prílišná dôvera v obranné možnosti plynovky. Použitie plynovky v sebaobrane je "z núdze cnosť". Na obranný účinok sa nedá spoliehať najmä preto, že zhruba polovica populácie môže byť k účinkom odolná. Ak plynovkárom hrozí od niekoho záhuba, potom najviac od agresora, ktorého by plynovka nezastavila (či naopak vyprovokovala k pomste za bluff či k zúfalému činu) a ktorý by obrancu zabil.
Situácia v žiadnom prípade nestojí tak, že ste s plynovkou "za vodou" - nie ste. Je to lepšie ako "nič", ale stále je to "nič moc". Ale ako hovorí stáročiami preverené príslovie , "je lepšie mať (akúkoľvek) zbraň a nepotrebovať, ako nemať ju a potrebovať".

Poznámky pod čiarou:
Na účely tejto stránky počítame s tým, že sa majiteľ plynovky bráni nevyprovokovanej agresii; ak chce niekto s plynovkou agresiu páchať, zaslúži už preventívne ranu päsťou za také blbosti a potom ďalšiu za poškodzovanie obrazu slušných držiteľov strelných zbraní.

Text uverejnený s láskavým dovolením autora cover72.net, originálny článok si môžete prečítať na cover72.net